Yangından kurtarılan hayvanların tedavisi sürüyor

DİĞER 25.06.2024 13:32:10 0
Yangından kurtarılan hayvanların tedavisi sürüyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Çınar ve Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasında çıkan yangından etkilenen doğa ve çiftlik hayvanlarının tedavisi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi, 66 kilometrekarelik alanı etkileyen yangına 6 itfaiye aracı ve 60 personelle müdahalede bulundu. Yangın söndürüldükten sonra Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi de yangından yaralı kurtulan hayvanların tedavisi için seferber oldu.

Yaralı hayvanlara müdahale edildi

Sağlık İşleri Daire Başkanlığının verilerine göre, çok sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvanın yanında doğal yaşamın önemli bir parçası olan farklı türde canlı da yaşamını yitirdi. 

Yangın söndürme çalışmaları sürerken 2 veteriner hekim, 3 saha çalışanıyla birlikte Van ve Mardin Büyükşehir Belediyeleri ile Dicle Üniversitesi ekipleri de ilkyardım çalışmalarında yer aldı. Ekipler, yangın bölgesinde çok sayıda hayvanın tedavisini gerçekleştirdi.  İlk müdahaleden sonra Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezine nakledilen yaralı hayvanlar, İstanbul Beşiktaş Belediyesinden gelen ekiplerle birlikte tedavi edildi.

’11 yaralı hayvanın tedavisi sürüyor’

Sağlık Daire Başkanlığı olarak ilk andan itibaren alanda müdahalede bulunduklarını ifade eden Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Sorumlusu Jehat Altun, Hayvan Bakımevi olarak ekipleriyle birlikte Diyarbakır Veteriner Hekimler Odası, Tarım İl Müdürlüğü ve Üniversite ile koordineli bir şekilde yaralı hayvanların tedavilerinin yapıldığını belirtti. Altun, şöyle konuştu: “İlk gün 7 koyun, 4 keçi toplam 11 yaralı hayvan bakım evine alınarak gerekli tedavileri ve bakımları yapıldı. Ertesi gün tetanos aşıları için İstanbul’a sevk edildiler. İkinci gün yine Beşiktaş Belediyesinden gelen ekiple yangının etkilediği alana gidildi. Orada çiftlik hayvanlarının gerekli tedavileri yapıldı” dedi. Yangının etkilendiği alandan aralarında bir tane tek tırnaklı olmak üzere 11 hayvanın daha getirildiğini ifade eden Altun, söz konusu hayvanların bakım evindeki tedavilerinin devam ettiğini söyledi. Altun, hayvanları, tedavisinin bitmesinin ardından sahiplerine vereceklerini kaydetti.

Beşiktaş Belediyesi Mobivet’le çalışmalarda yer alıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekiplerine destek olan Beşiktaş Belediyesi ekipleri de çalışmalarda yer alıyor. Beşiktaş Belediyesi Veteriner Hekimi Özgür Karadeniz, Mobivet Hayvan Ambulansı ile yangının üçüncü günü Diyarbakır’a geldiklerini söyledi. Karadeniz, “Yaşanan yangın felaketinden etkilenen hayvanların tedavisini üstlenmek üzere burada bulunmaktayız. Bugün sahadaki dördüncü günümüz. Maalesef bugüne kadar yüzlerce ölüm gerçekleşmiş olsa da geriye kalanların tedavisini Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde buradaki ekiplerle birlikte sürdürmekteyiz. Aynı zamanda sahada da çalışmalarımız birlikte devam etmektedir. Hafif seyreden vakaları yerinde tedavi etmek üzere günlük olarak yangın bölgesinde bulunmaktayız. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına misafirperverliklerinden ve duyarlılıklarından ötürü çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 


Diyarbakır,Diyarbakır Belediyesi

Büyükşehir Belediyesi’nden İki Günlük ‘Çocuk Şenliği’

Van Büyükşehir Belediyesi İlaçlama Çalışmalarını Genişletti

DBB 20 bin kişiye aşure dağıttı

Eş Başkanlar Sümerpark’taki belediye birimlerini denetledi

DULKADİROĞLU BELEDİYESİ`NDEN NAMIK KEMAL MAHALLESİ PARKLARINA ÖZEL TEMİZLİK ÇALIŞMASI

YOZGAT BOZOKSPOR İLE ALAKALI BAŞKANIMIZIN KAMUOYU AÇIKLAMASI

Rehberler İçin Sertifikalı ‘Türk İşaret Dili’ Kursu Açılacak

Başkan Gülpınar’dan 24 Temmuz Basın Bayramı Mesajı

BAŞKANIMIZ UZUN’DAN BASIN BAYRAMI MESAJI…

35.2°