VANLILAR DÜNYA KAHVALTI GÜNÜ ETKİNLİĞİNDE BİR ARAYA GELDİ

HDP 4.06.2023 21:40:31 0

Van'da, kahvaltı kültürünü tanıtılmasını sağlamak amacıyla bu yıl 4'üncüsü düzenlenen 'Dünya Kahvaltı Günü' etkinliği', tarihi Van Kalesinde yoğun bir katılımla yapıldı.

Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekorunun 9 yıl önce 51 bin 793 kişinin katılımıyla kırıldığı Van'da Büyükşehir Belediyesi organizasyonunda Van Valiliği, Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün destekleriyle "Dünya Kahvaltı Günü" etkinliği düzenledi. Van Kalesinde bulunan tarihi Van evleri önünde düzenlenen etkinliğe katılanlar, yaylalarda yetişen bitkilerle yapılan otlu peynir, un, tereyağı ve yumurta karışımıyla hazırlanan "murtuğa", kavut, kavurmalı yumurta, cacık, süt kaymağı ve kara kovan balı gibi ürünlerin bulunduğu sofralarda kahvaltı yaptı.

Etkinliğe Van Vali Yardımcıları Yavuz Arslan, Adem Balkanlıoğlu, Van TSO Başkanı Necdet Takva, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erol Uslu, daire başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Van'ın doğası, tarihi ve kültürüyle Türkiye'nin incisi olduğunu belirten Vali Yardımcısı Adem Balkanlıoğlu, “Van İlimiz tarihiyle kültürüyle doğasıyla eşsiz güzelliklere sahip bir kentimiz. Kahvaltısı da dillere destandır. Otlu peyniriyle kavutu, murtuğasıylada dünyada artık bir marka haline gelmiştir. Bizlerde bu markayı büyütüp zenginleştirmek için her yıl Haziran’ın ilk haftası Pazar günü dünya kahvaltı günü olarak kutluyoruz. Amacımız Van olarak bu önemli değerimizi dünyada herkese ulaştırıp tattırmaktır” dedi


Van,Van Belediyesi

Huzurlu Bir İbadet İçin İbadethaneler Temizleniyor

ALZHEİMER FARKINDALIK PROGRAMI DÜZENLEDİK

Mardin’de İkamet Eden İhtiyaç Sahibi Ailelere Eğitim Desteği

“Sezai Karakoç Futbol Turnuvası” başladı

YAMAÇ PARAŞÜTÜ VE PARAMATÖR ŞAMPİYONASI YARIŞLARI ANTRENMAN UÇUŞLARIYLA BAŞLADI

Saliha Erdim, Cizrelilerle Buluştu

İLUH VE YEŞİLTEPE MAHALLELERİ TERTEMİZ

SEBZE VE MEYVE HALİNE 5 BİN 397 ARAÇ GİRİŞİ SAĞLANDI

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Tuncay Akkoyun Kızıltepe İlçesini Ziyaret Etti

24.2°