ŞİİR SEVERLER ŞAİRLER İLE BULUŞTU

CHP 4.06.2023 17:45:46 0

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 11. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması etkinliği başladı. Buluşmada anmalardan şiir okumalarına, müzik dinletisinden söyleşilere kadar pek çok etkinlik düzenlendi.

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen uluslararası 3 sanat etkinliğinden biri olan Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması etkinlikleri başladı.

Ulusal ve yabancı 24 şairin katılımıyla gerçekleşen buluşma kapsamında birçok etkinlik düzenlendi. Buluşma kapsamında düzenlenen şiir oturumlarına Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve çok sayıda şiir sever katıldı.

“Ahmet Ataç’a teşekkür ediyorum”

Şiir Buluşması ile ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, lise yıllarında edebiyata merakının başladığını belirterek, “Eğitimin de çok büyük bir rolü var. Hocalarımız gerçekten o kadar meraklıydılar ki. Türk dilini ayrı ders olarak okuruz, divan edebiyatı okuruz, halk şiir okuruz. Bir kere hepimizin kompozisyon dersleri bizler için bir yarıştı. Yeteneği olanları teşvik ederlerdi. Düşünmeye hayal etmeye teşvik ediyorlardı. Ben Ahmet Ataç’ı kutluyorum. Güzel sanatların diğer taraflarıyla ben belediye başkanı olarak ilgilendim fakat eksik olan edebiyatı, şiiri, yazıtı, hitabeti çok önemliydi. Onları yapamadım, onları Ahmet Ataç tamamladı. Bu konudaki eksiğimizi tamamladı. Kendisine tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

“Şiir kişinin bakış açısını değiştirebilir”

Ahmet Ataç, “Bildiğim kadarıyla bu tarz etkinlikleri İzmir sürdürüyor. Ama 11’incisini başka yapan var mı bilmiyoruz. Keşke yapsalar. Oralarda da sanatın tutuşmasını sağlar. Hocam senfonidir, tiyatrodur ki bunlar önemli ve zor işlerdir.   Türkiye’de bunu yapan tek Eskişehir’dir. Diğer illerdekiler devlet destekli yapıldı. Bunlar tamamen kişinin dünyaya bakış açısıdır. Hocamdan çok şey öğrendik. Ona yetişmeye çalışıyoruz. Bizim de 3 tane değerli çalışmamız var. Pişmiş Toprak Sempozyumu, 12 Haziran’da başlayacak olan Sanat Çalıştayı ve üçüncüsü de bu Şiir Buluşması. Burada en zor giden Şiir Buluşması’dır. Ama esasında şiir ve şair çok önemli bir görev taşıyor. Yaptığı bir kıtayla insanın bakış açısını değiştirebilir. Bu da ufak dokunuşlarla dünyaya bakış açısını değiştirme diye adlandırıyorum ben. Cumhuriyet dönemi şairleri dinledik. Kendi şahsıma çok önemli şeyler öğrendim. Hakikaten Türkiye’de şiir nasıl gelişmiş onu dinledik. O bir toplumu değiştirme projesidir” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet ve Şiir

Buluşmada daha sonra Cenk Gündoğdu’nun konuşmacı olduğu Cumhuriyet ve Şiir adlı oturum gerçekleşti. Gündoğdu, Nazım hikemt, Rıfat Ilgaz, Aziz Nesin, Ceyhun Atuf Kansu, Atilla İlhan, Orhan Veli, Ahmed Arif, Arfi Damar gibi şairler ve şiirleri hakkında bilgiler verdi. Gündoğdu ayrıca garip hareketi, beş hececiler, maviciler, hisarcılar gibi akımları da ele aldı.

Alova Şiiri

Cumhuriyet ve Şiir oturumun ardından ise moderatörlüğünü Haydar Ergülen’in yaptığı oturuma geçildi. Oturumun konuşmacıları ise Ahmet Bozkurt, Volkan Hacıoğlu ve Zeynep Arkan oldu. Oturumda Onur Konuğu Alova’nın şiirleri ve kişiliği konuşuldu.

Portekiz Şiiri

Moderatörlüğünü Bengi De Sa Paixao’nun yaptığı Portekiz Şiir oturumuna ise Mario Tiago Paixao, Catarina Nunes De Almedia, Daniel Jonas ve Tiago Torres Da Silva konuşmacı olarak katıldı.  Portekizli konuşmacılar şiire nasıl başladıklarınıve kendilerini şiir yazmaya neyin teşvik ettiğini anlattı.

Madımak, İlhan, Cengiz

Madımak katliamının 30’uncu yıl dönümü kapsamında İlhan Sami Çomak ve Cengiz Sinan Çelik Şiiri üzerine ‘Madımak, İlhan, Cengiz’ isimli şiir söyleşisi düzenlendi. Söyleşinin moderatörlüğünü Rahmi Emeç yaparken Nalan Çelik, Haydar Ergülen ve Erkut Tokman da konuşmacı olarak yer aldı. Oturumda Madımak katliamının neden olduğu nasıl geliştiği ve sonrasında nelerin yaşandığı anlatıldı. Ayrıca yaşanan olayla ilgili yazılan şiirler ele alındı.

Oturumların ardından ise şairler canlı müzik eşliğinde şiirlerini seslendirdi. Şiir Buluşmalarının 2’nci günü etkinlikleri Şair Erkut Tokman’ın yapmış olduğu ‘Özgürlüğün Alfabesi’ gösterisi ile son buldu.


Eskişehir,Tepebaşı Belediyesi

Yenimahalle'de Tiyatro Gecesi

Emlak İstimlak Müdürlüğü İhale İlanı

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN 28 FARKLI NOKTADA MEVLİD KANDİLİ HAYRI

Büyükşehir Zabıta Ekiplerinden Okul Servislerine Denetim

KARTAL BELEDİYESİ VE KARTAL HALK EĞİTİMİ MERKEZİ KURS KAYITLARI BAŞLADI

Ünlü Müzisyen Yasemin Göksu'dan Başkan Gökhan'a Nezaket Ziyareti

BAŞKAN ARAS, 35’İNCİ THE BODRUM CUP BASIN TOPLANTISINA KATILDI

Nilüfer GESK sporcusu Çimciler’den bronz madalya

Yaralarımızı birlikte sarıyoruz

24.2°