Nazım Hikmet, ölümünün 61. yılında Kıranışıklar Köyü’nde anıldı

CHP 25.06.2024 13:44:31 0
Nazım Hikmet, ölümünün 61. yılında Kıranışıklar Köyü’nde anıldı

Dünya şairi Nazım Hikmet, ölümünün 61. yılında Keles'in Kıranışıklar Köyü'nde düzenlenen anlamlı bir törenle anıldı.

Bursa'nın Keles ilçesine bağlı Kıranışıklar Köyü, ünlü şair Nazım Hikmet'i ölümünün 61. yılında unutmadı. Köy mezarlığına 2012 yılında Nazım Hikmet için çınar dikip mezarının köylerine getirilmesi için kampanya başlatan Kıranışıklar Köyü sakinleri, bu anlamlı günde bir anma töreni düzenledi.

Nazım Hikmet'in hapishane arkadaşı Ahmet Atak'ın da memleketi olan Kıranışıklar Köyü, ünlü şairi anmak için bir araya geldi. Kıranışıklar Mahallesi Muhtarlığı tarafından köy mezarlığında düzenlenen anma törenine; CHP Bursa İl Başkan Vekili İsmail Altay, Nilbel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Nilüfer Belediye Meclis Üyesi İbrahim Mart, Nilbel A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Sefa Can Ertan, NİLKOOP Başkanı Süleyman Ayyılmaz, Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, TKP İl Temsilcisi Raif Yiğit, CHP Keles İlçe Başkanı Cevat Acar ve ilçe yöneticileri, CHP Nilüfer İlçe Başkan Yardımcısı Mustafa Budak ve köy sakinleri katıldı.

Köyün siyasi yapısı ve geçmiş kahramanlıkları ile ilgili bilgi veren Kıranışıklar Dernek Başkanı Esat Göksu “Nazım gibi yaşayan, Nazım gibi düşünen insanların olduğu köyde Nazım’ın anısını yaşatmaktan mutluluk duyuyoruz. Köyümüz tüm tarihi boyunca baskıcı iktidar partilerini her seçimde sonuncu yaparak Nazım’a layık bir demografik yapı sergilemiştir" dedi.

Nilbel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Nilüfer Belediye Meclis Üyesi İbrahim Mart, Nazım Hikmet'in 13 yıl süren Bursa hapis hayatında önemli eserlerini Bursa'da kaleme aldığını hatırlattı. "Bu kent Nazım'a sahip çıktı" diyen Mart, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 2024 yılını "Nazım Hikmet yılı" ilan ettiğini ve bu yıl boyunca Nazım Hikmet'le ilgili önemli etkinliklerin düzenleneceğini belirtti. Mart, konuşmasının sonunda Nazım Hikmet'in ‘Vera'ya’ isimli şiirini okuyarak duygu dolu anlar yaşattı.

Etkinliği düzenleyen, katılan ve emeği geçen herkese teşekkür eden Mart, Nazım Hikmet'in mirasının yaşatılmasının önemine dikkat çekti.

Nazım Hikmet'in cezaevi arkadaşı Ahmet Atak'ın oğlu Nazım Atak ve Fevzi Kavuk'un oğlu Senayi Kavuk, babalarının Nazım'la ilgili anılarını paylaşarak törene duygusal bir boyut kattı.


Bursa,Nilüfer Belediyesi

İZMİT’TE YAZ AKŞAMLARI SEZEN AKSU ŞARKILARIYLA DEVAM EDECEK

BAŞKAN BOLTAÇ ÇARŞI ESNAFI İLE KAHVALTIDA BULUŞTU

Başkan Mutlu, Bilim Merkezi’nde Çocuklarla Buluştu

BAŞKAN KARA VATANDAŞLARLA BULUŞTU

TEPEBAŞI BELEDİYESİ'NDEN ÜRETİCİ KADINLARA BİR DESTEK DAHA

BAŞKAN ATAÇ'TAN LOZAN MESAJI

BAŞKAN ATAÇ'TAN BASIN BAYRAMI KUTLAMASI

Kösedağı: “Kalamış Parkı’mızı Kimseye Vermeyiz”

BAŞKAN HÜRRİYET, GÜLÜMSE KAFE PERSONELİYLE BİR ARAYA GELDİ

35.2°